6.3
Lhůtník technických zařízení: Zdvihací zařízení
Ing. Jiří Tilhon, Ph.D.
Nařízení vlády č. 122/2016 Sb., o posuzování shody výtahů a jejich bezpečnostních komponent upravuje technické požadavky na výtahy a bezpečnostní komponenty pro výtahy. Těmi jsou zařízení, které trvale obsluhují budovy nebo stavby a jsou určené k přepravě (§1 odst. 2):
-
osob
-
osob a nákladů
-
pouze nákladů, pokud je nosná část přístupná, lze na ni bez obtíží vstoupit a je opatřena ovládacím zařízením na nosné části nebo v dosahu osoby, která se na ní nachází.
Toto nařízení se nevztahuje (§ 1 odst. 4) na:
-
zdvihací zařízení, jejichž rychlost nepřekračuje 0,15 m/s;
-
stavební výtahy;
-
lanové dráhy, včetně pozemních lanových drah;
-
výtahy zvlášť navržené a konstruované pro vojenské nebo policejní účely;
-
zdvihací zařízení, z nichž lze provádět práce;
-
důlní těžní zařízení;
-
zdvihací zařízení jevištní techniky určená ke zvedání účinkujících během představení;
-
zdvihací zařízení v dopravních prostředcích;
-
zdvihací zařízení spojená se strojním zařízením a určená výhradně k zajištění přístupu na pracoviště, včetně míst pro údržbu a kontrolu na strojním zařízení;
-
ozubnicové dráhy;
-
pohyblivé schody a pohyblivé chodníky.
Základní technické požadavky na výtahy a bezpečnostní komponenty jsou základní požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost, jak jsou uvedeny v příloze č. 1. Posouzení shody s požadavky provádí oznámený subjekt (modul B, C2, E, G, H, H1 – viz přílohy č. 4, 6 - 12), který provádí i závěrečnou inspekci výtahů – příloha č. 5
Na provoz výtahů, jeřábů a dalších zdvihacích zařízení se vztahují technické normy. Mezi národní, neharmonizované normy patří například níže uvedené normy.
ČSN 27 4002 Bezpečnostní předpisy pro výtahy stanovuje provoz a servis výtahů pro udržení bezpečného provozu po celou dobu jejich technického života (výtahy jsou trvalou součástí staveb).
ČSN 27 4007 Bezpečnostní předpisy pro výtahy - Prohlídky a zkoušky výtahů v provozu, stanovuje základní požadavky na zkoušky po podstatných změnách a opravách a na odborné zkoušky a inspekční prohlídky výtahů v provozu (výtahy jsou trvalou součástí staveb).
ČSN 27 0142 Jeřáby a zdvihadla - Zkoušení provozovaných jeřábů a zdvihadel stanovuje zkoušení všech druhů provozovaných jeřábů a zdvihadel s ručním i motorickým pohonem, neplatí pro zdvihadla konstruovaná pro speciální použití (jednoúčelová montážní zařízení, průmyslové manipulátory), dále pro nízkozdvižné a vysokozdvižné vozíky, mimo zdvižné vozy pro manipulaci s kontejnery a vysokozdvižné vozíky s jeřábovou nástavbou (výložníkem) a pro vrátky.
Mezi harmonizované technické normy popisující provozní a bezpečnostní požadavky na zdvihací zařízení patří například požadavky pro provoz lanových drah či požadavky na elektrická zařízení zdvihacích strojů.
ČSN ISO 12480-1 Jeřáby - Bezpečné používání - Část 1: Všeobecně, stanoví požadované postupy pro bezpečné používání jeřábů, včetně systémů bezpečné práce, řízení, plánování, výběru, montáže a demontáže, provozu a údržby jeřábů a výběru jeřábníků, vazačů a signalistů. Norma neplatí pro jeřáby s ručním pohonem (bez motorického pohonu), pro jeřáby s nejméně jedním ručním pohonem a pro jeřáby na plavidlech, s výjimkou těch případů, kdy je pozemní jeřáb pouze dočasně připevněn k plavidlu.
ČSN EN 1709 Bezpečnostní požadavky na osobní lanové dráhy - Inspekce před uvedením do provozu, údržba, provozní kontroly a zkoušky, specifikuje bezpečnostní požadavky na různé druhy zařízení (bere v úvahu jejich okolí), a obsahuje požadavky k zabránění pracovních úrazů a k ochraně pracovníků. Ačkoli popisuje požadavky na inspekci před uvedením do provozu, nepojednává o kolaudační zkoušce před uvedením do provozu pro veřejnost.
Mezi evropské harmonizované normy patří např. ČSN EN 60204-32 ed. 2 Bezpečnost strojních zařízení - Elektrická zařízení strojů - Část 32: Požadavky na elektrická zařízení zdvihacích strojů. Pro účely této normy zdvihací stroje zahrnují jeřáby všech typů, vrátky všech typů a skladištní stroje, pro jejichž elektrická zařízení norma uvádí požadavky a doporučení. Dodatečné a zvláštní požadavky je možno uplatnit na elektrická zařízení zdvihacích strojů umístěných, jak ve volném prostoru, tak v prostorech s nebezpečím výbuchu, vč. zařízení manipulujících s potenciálně výbušným materiálem.
Při provozování zdvihacích technických zařízení je důležité sledování nabytí odborné způsobilosti konkrétních osob (uživatelů / obsluh) pověřených činností s těmito zdvihacími technickými zařízeními, zvlášť, jedná-li se o vyhrazené nebo určené zdvihací technická zařízení. Tabulka č. 5 přináší přehled odborné způsobilosti takovýchto pracovníků a periodu opakování jejich školení.
Tabulka č. 5 Přehled způsobilosti uživatelů – obsluh provozovatele
Poznámka:
RT revizní technik; podle ČSN 26 7407 jako odpovědný odborník
Jak bylo uvedeno výše, odborná způsobilost je potřebná zvláště při provozování VTZ. Tabulka č. 6 přináší přehled vyhrazených zdvihacích technických zařízení (dále jen VZTZ) a určených zdvihacích technických zařízení (dále jen UZTZ), tak jak jsou…