dnes je 27.12.2024

Input:

Revize elektrických zařízení: Elektrická instalace s napětím do 1000V AC a 1500V DC

1.1.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.1
Revize elektrických zařízení: Elektrická instalace s napětím do 1000V AC a 1500V DC

redakce eLhůtníku

Do skupiny elektrické instalace s napětím do 1000 V AC a 1500 V DC patří veškeré rozvody malého a nízkého napětí. Jedná se jednak o silové rozvody venkovních sítí, rozvody v průmyslových a obytných budovách a dále je to elektroinstalace pevně nainstalovaných spotřebičů v uvedených budovách. Ze zákonů vyplývá (ZP, nařízení vlády č. 101/2005 Sb. apod.) povinnost provozovatele tohoto zařízení provádět na něm zkoušky a revize. Výjimku z tohoto tvoří vedení přenosové a distribuční soustavy, kde pravidelná údržba a kontroly jsou prováděny podle vlastního řádu preventivní údržby.

Revize se dělí na výchozí (u nového nebo rekonstruovaného zařízení) a na pravidelné (u stávajícího zařízení). Smyslem těchto revizí je zajistit, aby elektrické zařízení mohlo správně pracovat a nebylo nebezpečné pro lidi ani pro užitková zvířata, která mohou přijít do styku s těmito zařízeními a aby se zajistila ochrana před poškozením majetku tepelnými účinky elektrického zařízení nebo teplem vzniklým při poruše. Každá revize se skládá z prohlídky zařízení a příslušných měření. Při této činnosti se musí provést taková opatření, aby nemohlo dojít k ohrožení osob nebo zvířat a ani k poškození majetku.

U výchozí revize se prohlídka provádí většinou nejprve bez napětí a zkontroluje se, jakým způsobem je provedena ochrana před úrazem elektrickým proudem, zda elektroinstalace má provedena opatření na ochranu před šířením ohně, zda odpovídá projektové dokumentaci, jestli jsou správně provedeny popisy a označení jednotlivých přístrojů a správnost jejich umístění. Dále je nutno zkontrolovat jestli na výstavbu elektrické instalace jsou použity certifikované el. předměty, zda jsou rozváděče vybaveny výrobními štítky a mají provedeny samostatné revize (protokoly o kusových zkouškách). Při prohlídce se zpravidla postupuje podle toku elektrického proudu a to od přívodu až po připojené spotřebiče a přístroje. Po prohlídce zařízení se provádí měření spojitosti ochranných obvodů a propojení, měření izolačních odporů a měření a zkoušky zařízení podle druhu ochrany při poruše (měření impedančních smyček, vypínacích proudů proudových chráničů, měření ochran SELV, PELV, měření uzemnění apod.). Přitom je nutné zkontrolovat správnost zapojení přístrojů, pořadí fází u jednotlivých předmětů, funkčnost zařízení a úbytky napětí.

U pravidelné revize se provádí podrobné přezkoumání elektrické instalace bez demontáže tohoto zařízení, nebo pouze s částečnou demontáží. Měření se provádí obdobným způsobem jako u výchozí revize s tím, že se musí zkontrolovat zajištění bezpečnosti osob a užitkových zvířat před účinky elektrického proudu, zajištění před tepelnými účinky el. proudu při případné poruše a

Nahrávám...
Nahrávám...