dnes je 3.4.2025

Input:

Školení zaměstnanců - obsluha elektrických zařízení - osoby školené (seznámené)

10.1.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.33.11
Školení zaměstnanců – obsluha elektrických zařízení – osoby školené (seznámené)

Dana Žáková

Zajištění kvalifikace osoby školené (seznámené) představuje seznámení zaměstnance bez elektrotechnické kvalifikace se základními principy bezpečné práce při obsluze elektrických zařízení a s riziky při výkonu tzv. neelektrické práce.

Úvodní ustanovení

ŠKOLENÍ ZAMĚSTNANCŮ – OBSLUHA ELEKTRICKÝCH ZAŘÍZENÍ
KVALIFIKACE OSOBY ŠKOLENÉ (SEZNÁMENÉ)

Zaměstnavatel: název, adresa
IČO, DIČ: Identifikační číslo osoby, daňové identifikační číslo
Zastoupený: fyzická osoba nebo osoby oprávněné jednat za právnickou osobu (viz živnostenský rejstřík)
Datum vydání: platnost dokumentu zveřejněním, publikací nebo vyhlášením
Účinnost: den, od kdy se podle dokumentu musí lidé a procesy chovat a řídit
Schválil: statutární orgán právnické osoby nebo jím pověřený vedoucí zaměstnanec, podnikající fyzická osoba nebo její odpovědný zástupce
Zpracoval: jméno osoby odpovědné za zpracování, včetně uvedení pracovní pozice nebo oprávnění (OZO BOZP, OZO PO)

Tento dokument se vydává na základě § 19 zákona č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů, a § 103 odst.2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, dle kterého je zaměstnavatel povinen zajistit školení svým zaměstnancům mj. s ohledem na rizika, se kterými mohou přijít do styku. Cílem dokumentu je zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců.

Dokument je závazný pro:

Vymezení pracoviště nebo okruhu zaměstnanců

Stanovení odpovědnosti

Za zajištění školení zaměstnance odpovídá:

Pracovní pozice (jméno a příjmení) odpovědného zaměstnance

Provádění školení

Školení se provádí při nástupu zaměstnance do práce a dále periodicky, v rámci opakovaného školení BOZP nebo v případech, které mají nebo mohou mít podstatný vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

Definice

Elektrické zařízení – zařízení, které slouží k výrobě, rozvodu nebo využití elektřiny (zařízení silové, sdělovací, řídící a zvláštní, které ke své činnosti nebo působení využívá účinků elektrických nebo elektromagnetických jevů a systém ochrany před bleskem, přepětím a statickou elektřinou).

Odpovědná osoba za elektrické zařízení – pověřená osoba zaměstnavatele, k jejímž povinnostem patří zajištění bezpečného provozu elektrického zařízení a stanovení pravidel při výkonu jednotlivých činností na zařízení a organizaci nebo uspořádání místa výkonu těchto činností.

Činnost na elektrickém zařízení a v jeho blízkosti – obsluha a práce na elektrickém zařízení a v jeho blízkosti, při které může dojít k úrazu elektrickým proudem.

Práce na elektrickém zařízení, s elektrickým zařízením nebo v jeho blízkosti – zkoušení, měření, oprava, výměna, údržba, oprava a odborná kontrola, montáž, demontáž, revize a všechny úkony pro zajištění a odjištění pracoviště.

Obsluha elektrického zařízení – obsluha stroje, zařízení, nářadí nebo přenosného spotřebiče, při které se obsluha dotýká jen těch částí, které jsou pro obsluhu určeny a nezasahuje do elektrických částí zařízení, a neprobíhá tedy práce na elektrickém zařízení (ať už bez napětí nebo pod napětím).

Neelektrická práce – nevědomá nebo vědomá práce v možné blízkosti elektrického zařízení (stavební činnost, provádění výkopů, čistění, natírání, vrtání do zdí, práce se zdvihacím zařízením v blízkosti elektrického vedení, práce v zemědělství, práce v ochranných pásmech, přeprava nadrozměrných nákladů, práce ve výškách apod.).

Osoba školená (seznámená) – osoba, která není znalá ani poučená ve smyslu zákona.1

Kvalifikace osoby školené (seznámené) a obsluha elektrických zařízeních

Osoby školené (seznámené) jsou způsobilé vykonávat obsluhu elektrického zařízení malého a nízkého napětí. Tato obsluha není považována za činnost na elektrickém zařízení vyžadující odbornou způsobilost a při dodržení bezpečnosti práce (právních a ostatních předpisů a pokynů zaměstnavatele k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, s nimiž byl zaměstnanec řádně seznámen, a dodržení stanovených pracovních postupů a používání stanovených prostředků) nepředstavuje zvýšenou míru rizika ohrožení života a zdraví.

Jedná se zejména o obsluhu zařízení malého a nízkého napětí, která jsou provedena tak, že je zcela zamezeno dotyku s živými částmi zařízení (izolace, kryt, zábrana, přepážka), a o obsluhu dalších zařízení, která jsou přímo určena k užívání pro laickou veřejností (např. elektroinstalační materiál a součásti elektrické instalace, svítidla, domácí spotřebiče, kancelářská technika, jednoduché přenosné elektromechanické a elektrotepelné nářadí, pracovní a stavební stroje malé mechanizace a elektrické nářadí, pohyblivé a prodlužovací přívody)2. Obsluha zařízení musí být v souladu s návodem výrobce, technologickým postupem nebo místním provozním bezpečnostním předpisem.

V případech, kdy jsou pochybnosti o stanovení potřebné kvalifikaci zaměstnanců, je nutné zajistit spolupráci tzv. odpovědné osoby (viz definice). Odpovídá nadřízený vedoucí zaměstnanec, který musí ihned zajistit nápravu a nepřipustit práci zaměstnance bez potřebné kvalifikace. Zaměstnanec má za povinnost na tuto skutečnost nadřízeného zaměstnance upozornit.

Rozsah malého a nízkého napětí (v ČR) a zdroje napájení

Typ napětí Zkratka Střídavé napětí ~ Stejnosměrné napětí =
Malé napětí mn do 50 V 120 V
Nízké napětí nn 51 V – 1000 V 120 V – 1500 V

Elektrická síť přenáší energii od zdroje (elektrárny) až do místa spotřeby. Běžné elektrické instalace (zásuvky)

Nahrávám...
Nahrávám...